Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
Miniprasátka

Miniprasátka jsou snadno ochočitelná, přítulná, chytrá a učenlivá zvířátka a navzdory zažitým názorům o prasatech vůbec, také velmi čistotná. Mají vrozený smysl pro dodržování čistoty, vyprazdňují se na jednom místě, proto se bez potíží naučí na tzv. kočičí záchod.

Pro člověka, který je alergický na psí nebo kočičí chlupy, se mini prasátko může stát vítaným miláčkem. Jelikož je kůže prasátek velmi podobná kůži lidské jsou miniprasátka vhodná i pro alergiky.

Miniprasátka, stejně jako jiná prasata jsou velmi inteligentní a od přírody společenská zvířata. Rádi se mazlí a jsou rádi ve společnosti lidí. Pokud budete vašemu prasátku věnovat dostatek času, bude slyšet na jméno a přiběhne k vám radostně na zavolání, rychle jej naučíte chodit na "kočičí záchod" a také na vodítku. Prasátka od malička vychovávaná člověkem se stanou rychle opravdovými domácími mazlíčky.

Naše prasátka normálně žijí venku, mají domečky s výběhem, kde se mohou volně pást. V době nakrývání jsou spolu, jinak jsou odděleně - vedle sebe, takže si mohou povídat přes plot aby se jim po sobě nestýskalo . Na zimu jsou vždy z důvodu velkého množství vody a bláta v jejich venkovním výběhu přesunuti do menšího prostoru uvnitř bývalé stáje a některá také  do nového prasečího domku. Pokud to počasí dovolí, pouštíme je na zahradu, kde si vesele rejdí a pobíhají a hledají co by kde snědli .


Miniprasátka se rádi se pasou a šmejdí kde by co snědli. Na rozdíl od velkých domácích prasat, jako třeba Landras, nemají tendenci tak rychle rozrýt zahradu, pokud je ovšem necháte zavřené na malém prostoru, pak postupně rozryjí zem za několik dní stejně tak, jako velké prase. Takže doporučuji větší výběh s trávou a chodit na procházky - rádi se pasou a pak také možnost zavřít do menšího výběhu, aby nějaká tráva zbyla. Prasátka hlavně ryjí, když je půda vlhká a měkká po dešti.

Pokud chcete nechat miniprasátko po celý rok venku, musí být zvyklé, tj. ne aby jste jej koupili v zimě a šoupli ho hned ven - to by na to nebylo připravené a mohla by mu být zima a mohlo by i dostat rýmu! Pokud ovšem již venku žilo, pak to je jiná. Rozhodně musí mít teplé suché místo, nejlepší je například menší domeček s velkým množstvím slámy aby si ho mohlo vyhřát a ještě lepší je mít i kamaráda, aby se k sobě mohli přitulit a zahřát se.

Pokud si přejete kanečka a nepočítáte, že byste jej měli na chov, rozhodně doporučuji vykastrovat. Jakmile nevykastrovaný kaneček dospívá má tendenci na všechno co se hýbe i nehýbe naskakovat.

Miniprasátko může žít i v bytě, potřebuje ale pravidelné procházky stejně tak jako pes, možná i více a pokud bydlíte v patře počítejte s tím že jej budete muset nosit do schodů. Nejlépe mu však je, jako každému prasátku, na zahradě. Miniprasátko je od přírody zvýdavé a pokud budete mít doma věci povalující se po zemi, bude je zkoumat , někdy tak podrobně, že z nich moc nezbude. Prasátko je velmi inteligentní, dejte mu možnost si pohrát, nenechávejte jej, když nejste doma, zavřené v prostoru bez hraček - stimulů, aby se nenudilo.

V bytě miniprasátko potřebuje mít svůj koutek a kromě jiného i záchod. Na kočičí záchod se naučí velmi rychle, rychleji než pes. Stačí pořídit nějakou větší mísu či plech, kočkolit nebo písek a pak už jen pravidelně vyměňovat. My pro naše prasátka používáme piliny a písek. Nejlepší je ovšem prasátko naučit vyprazdňovat se venku při procházkách, pak bude vynášení kočičího záchodu minimální. 

Prasata jsou všežravci, je potřeba věnovat jejich stravě pozornost, dospělé miniprasátko krmit dvakrát až třikrát denně, mláďátko mnohem častěji a vždy v malých dávkách. Miniprasátka nesmíte překrmovat, ale ani týrat hladem! Jelikož jsou všežravci nestačí jim pouze tráva a seno, ale potřebují vyváženou stravu. Kromě trávy a sena jim dáváme ovoce a zeleninu, šrot, vařené těstoviny a brambory, ovesné vločky, tvrdé pečivo, kukuřici, mléčné výrobky, jako pamlsek piškoty nebo rozinky nebo kozí mléko či syrovátku.

Aby prasátka nepřerostla, musíte se starat o to, kolik a co jí, také potřebují pohyb a venčení alespoň tříkrát denně. Skoro každé zvířátko, pokud je někde zavřené a pouze krmené bude tlusté a prasátka obzvlášť, myslím že i většině z nás pohyb prospěje , takže berte svá prasátkla na pravidelné procházky a ne jen 5 minut na vyvenčení.

 

 

 

 Šla jsem na chilku do kuchyně a když jsem přišla do obyváku.....                                                   Tony, Ella a Spot 2007

 

 

                             Spot má rád drbání na bříšku

       

        Spot  se rád mazlí a to i ted když je dospělý                                                                   Ella a malý Spot léto 2007                                            

   

                                                               

.

TOPlist
Tvorba webových stránek na WebSnadno.cz  |  Nahlásit protiprávní obsah!  |   Mapa stránek